Największym problemem na etapie wybierania przyszłego zawodu jest fakt, że w wieku, kiedy trzeba podjąć tę istotną decyzję, mało kto jest na nią gotów. Powstaje na tym gruncie wiele problemów. Młodzi ludzie rezygnują ze studiów albo kończą je a następnie szukają szans na przebranżowienie. Często po prostu godzą się ze swoim losem, wykonując przez całe życie niesatysfakcjonującą pracę. Jeśli jesteś na etapie planowania swojej przyszłości a jednocześnie masz smykałkę do zagadnień technicznych, być może to właśnie na ciebie czeka kariera inżyniera.
Kto ma zadatki na dobrego inżyniera?
Należysz do osób, które obawiają się sprawdzianów z matematyki i bardzo powoli przyswajają wiedzę o nowych technologiach? Jeśli tak – zapomnij o studiach inżynierskich, ponieważ to te dwie cechy stanowią podstawę sukcesu jako inżynier. Nie warto się oszukiwać – studia inżynierskie są trudne, wymagają zaangażowania i ciężkiej pracy, więc jeśli nie przepadasz za nauką, skrót inż. nie pojawi się przed twoim nazwiskiem.
Dobrym inżynierem będzie osoba lubiąca rozwiązywać zagadki i wytrwale drążąca temat aż do osiągnięcia upragnionego celu. Ktoś, kto nie poddaje się po pierwszej porażce, ale przetwarza jeszcze raz proces decyzyjny, poszukując popełnionych błędów, aby móc je następnie naprawić.
Czy w dzisiejszych czasach opłaca się być inżynierem?
Młodzi są dziś zalewani płynącymi z internetu informacjami o zawrotnych karierach influencerów, którzy zarabiają miliony praktycznie bez wysiłku. To prawda, tacy ludzie się zdarzają. Ale zamiast liczyć na łut szczęścia i próbować wpasować się w chwilową modę, lepiej zdobyć zawód na zawsze.
Niezależnie od specjalizacji, inżynierowie byli, są i będą potrzebni – w każdej dziedzinie życia i przemysłu, gdzie konieczne jest wdrażanie innowacji, usprawnianie pracy i optymalizacja procesów. Nie musisz się obawiać, że wkrótce twoje miejsce zajmą roboty. AI jeszcze długo nie będzie na poziomie gwarantującym podjęcie trafnej decyzji w oparciu o niejednoznaczne, różnorodne dane. Do tego potrzeba człowieka, a konkretnie – inżyniera.
Od czego zacząć karierę inżyniera?
Żeby zostać inżynierem, musisz ukończyć studia wyższe – to oczywiste. Pytanie dotyczy przede wszystkim tego, w jakiej dziedzinie czujesz się pewnie. Wybierz kierunek odpowiadający twoim zainteresowaniom. Poświęć chwilę na research – krążą legendy o studentach ceramiki na wydziałach elektrycznych, którzy myśleli, że będą lepić garnki.
Jeśli tylko masz taką możliwość, korzystaj z praktyk i staży oferowanych przez dobrze prosperujące firmy. Po pierwsze dlatego, że zdobywasz bezcenne doświadczenie. Po drugie – bo jeśli okażesz się naprawdę dobry, możesz nawet załapać się na etat. A po trzecie – ponieważ często są to programy płatne, więc możesz trochę dorobić do swojego budżetu.
Perspektywy zawodowe inżyniera
W szeregach MJ Group pracują byli stażyści, którzy zaimponowali nam swoją determinacją i chęcią nauki, a obecnie są naszymi koleżankami i kolegami. Wspieramy rozwój młodzieży i jesteśmy z tego dumni, dlatego podjęliśmy współpracę z Wrocławską Wyższą Szkołą Informatyki Stosowanej HORYZONT.
Dla studentów mamy płatne praktyki, a także wykłady, warsztaty i szkolenia, prowadzone stacjonarnie i online. Samej uczelni oferujemy modelowanie programów studiów w celu jak najlepszego przystosowania absolwentów do wkroczenia na rynek pracy, a także wsparcie w badaniach rozwojowych, wdrożeniowych i przemysłowych.
Z przyjemnością powitamy cię w naszych szeregach!